Alternativní medicína a její využití v praxi

Alternativní medicína

V poslední době se stále více a více hovoří o alternativní medicíně. Je to dobře, protože můžeme říci, že je to obor, který nám pomáhá hlavně předcházet nemocem, a také umožňuje pomocí přírodních léčebných postupů a preparátů, řešit určité konkrétní problémy. Většina metod alternativní medicíny (akupunktura, reflexní terapie), má základ v orientálním lékařství, v celostním přístupu k člověku – snaží se léčit nemocného člověka jako celek a ne nemoci jednotlivých orgánů, hledá vztahy a souvislosti mezi orgány, tkáněmi, klouby, kostmi aj. Celostním přístupem ke člověku zjistíme, že příčina onemocnění není často v nemocném orgánu, ale v orgánu vzdálenějším, zdánlivě nesouvisejícím. Pomocí základní diagnostické metody EAV (Elektroakupunktura dle Dr. Volla) odhalit nemoci již v raném stádiu a otestovat i vhodný přírodní lék ke zlepšení zdravotního stavu.

Číst více


Ostruha patní kosti

Ostruha patní kosti

Ráno mě silně bolí paty, až si nemůžu stoupnout. Zjistili mi ostruhu patní kosti. Léčím se rok, ale bezúspěšně. Co mi doporučíte?

Často pacienti, zejména ženy, přicházející do mé ordinace v Institutu celostní medicíny v Praze, a stěžují si na bolest dolních končetin v oblasti paty – při chůzi, hlavně po ránu, při vstávání a došlápnutí. Je to velmi nepříjemná záležitost, která přinutí pacienta navštívit lékaře. Klasický lékař stanoví diagnózu – ostruha patní kosti. Doporučí analgetika, antirevmatika, laserovou terapii, RTG terapii. Bolesti se na chvíli zmírní nebo přestanou, ale po určité době se problémy opět ozvou. A to proto, že příčina tohoto problému, z hlediska alternativní medicíny, která hodnotí lidský organismus jako celek, není odstraněna.

Číst více


Osteoporóza neboli řídnutí kostí

Je daleko lehčí osteoporóze předcházet, nežli ji léčit.

Osteoporózu řádíme mezi civilizační choroby. Na jejím vzniku se podílí celá řada faktorů:

  • hormonální změny po menopauze,
  • dlouhodobé nevhodné stravování
  • nedostatečná pohybová aktivita
  • stres
  • znečištěné životní prostředí
Musíme prověst zásadní změny v návycích. Je nutno:

Číst více


Kvasinkové vaginální infekce

Kvasinkové vaginalní infekce

V posledním roce mívám opakovaně kvasinkové výtoky. Léčba klasickou medicínou nepřináší úspěch. Četla jsem, že alternativní metody jsou úspěšnější, můžete mi poradit?

Kvasinkové vaginální infekce jsou velmi nepříjemnou záležitostí, obzvláště, když se stávají chronické, to znamená vyskytují se u žen opakovaně, tři až čtyřikrát ročně. Z hlediska celostní medicíny příčínou opakovaných unfekcí je celkové oslabení imunitního systému (například vlivem stresu, vlivem zátěže organismu těžkými kovy – rtuť z amalgámových plomb aj.).

Číst více


Alergie: senná rýma a pylová alergie

Každý rok se mi na jaře silně začervenají oči, mám rýmu a pálení v očích, trpím na pylovou alergii, která je rok od roku stále horší. Lze to ovlivnit alternativními metodami?

Senná rýma – pro stále větší část lidské populace je jaro období, spojené s objevením se příznaků senné rýmy – ucpaný nos, svědění v nose, kýchání, vodnatá sekrece z nosu. Senná rýma, neboli sezónní alergická rýma, je způsobená alergií na pyly – např. bříza, pelyněk, trávy.

Co je to alergie? Nepřiměřená reakce organismu na cizorodý podnět – alergen, stav, kdy imunitní systém člověka je oslabený a ten se nedovede bránit působení alergenu, a dojde k poškození organismu. Nejčastěji se alergie projevuje dýchacími potížemi (např. senná rýma) nebo kožními problémy (ekzém).

Číst více


Rýma a kašel v období podzimu

Každý rok, v obdobi záři – říjen, mám rýmu, kašel, teplotu. Obyčejně to končí antibiotiky. Co můžu udělat proto, abych se vyhnul užívání antibiotik?

Přichází podzim, období, kdy mnozí z nás jsou častěji nemocní, trpí opakovaně rýmou, kašlem, bolestmi v krku, zahleněním, záněty nosních dutin. Především je potřeba změnit způsob stravování a přizpůsobit stravu ročnímu období, přestat jíst zahleňující potraviny (pšenice, cukr, kravské mléčné výrobky) a v tomto období ochlazující náš organismus potraviny (tropické ovoce a zelenina, kravské mléčné výrobky, vepřové maso aj.). Dávejte přednost výrobkům zahřívajícím Váš organismus, jako sýr z kozího a ovčího mléka, z ovoce – granátové jablko, datle, čerstvé fíky, hroznové víno, ze zeleniny – cibule, česnek, červené a zelené zelí. Z masa má zahřívající účinek kuřecí a krůtí.

Číst více


Únava a stres

Jsem sportovně založen, mám ve zvyku plavat 3 x týdně a hrát tenis o víkendech. Poslední dobou jsem od rána unavený, nechce se mi vstávat a do sportu se nutím. Čím to může být?

Co je to únava, to snad poznal každý z nás. Pokud jsme unaveni přechodně, krátkodobě a po odpočinku a relaxaci únava zmizí – je to v pořádku. Pokud ale únava trvá delší dobu, např. několik měsíců, mluvíme už o chronické únavě a je třeba hledat její příčinu a tu co nejdříve odstranit. Příčin této únavy je celá řada:

Číst více


Hormony a bolesti hlavy

Hormony a bolesti hlavy

Jsem v přechodu a beru hormony. Je možné potlačit návaly a bolesti hlavy i bez těchto léků?

Kritickým obdobím v životě ženy je klimaktérium neboli přechod. V tomto období dochází k poklesu hladiny hormonů v ženském těle, v důsledku vyhasínání funkce ovarií. Často je toto období provázeno návaly horka, bušením u srdce, depresí, nespavostí, únavou, přírůstkem na váze aj. Ke zmírnění těchto potíži doporučují z bylinných tablet HerbamedicaMenofin. Už po měsíčním užívání pocítíte výrazné zlepšení. Užívat dva až tři měsíce, třikrát denně dvě tablety, potom zkuste dávku snížit na 3x denně 1 tbl. Vyhýbejte se jídlům, přinášející horko do organismu – káva, alkohol, pálivá koření, grilovaná a smažená jídla, doporučuje se jist meloun, okurek, dýně, saláty, užívejte 2x denně jednu kávovou lžíci černého sezamu.

MUDr. Anna Lazarovová


Chronické bolesti hlavy

chronické bolesti hlavy

Od mých 35 let trpím na chronické bolestí hlavy, vyzkoušela jsem všechny možné léky. Myslíte, že mám brát dále analgetika?

Není vždy je dobré hned sáhnout po analgetikách. Zkuste se zamyslet nad tím, proč se bolesti hlavy tak často opakují? Příčin je hodně, připomeňme si aspoň některé. Náš životní styl, neustálý spěch, nervozita, nedostatek spánku, vedou ke stresu, který dráždí náš vegetativní nervový systém a to se projevuje bolestí hlavy. Stačí pouze více relaxovat, provádět masáž těla, procházet se do lesa. Bolestí hlavy jsou ale také projevem nemocí nebo snížené funkce určitých orgánů v našem těle, např. přemnožením bakterií, plísní, virů a jiných toxinů ve střevním traktu vzniká zánět sliznice střevní a jedním z příznaků tohoto zánětu je bolest hlavy. Je to příznak toho, že v organismu hromadíme hodně toxinů. Jak k tomu dochází?

Číst více


Menstruační potíže

menstruační potíže

Mám bolestivou a velmi nepravidelnou menstruaci, už několik roků. Je možné se toho zbavit přírodní cestou?

Vhodný doplněk stravy, při nepravidelném menstruačním cyklu, odstraňující bolesti a křeče v podbřišku při menstruaci, snižující silné krvácení při menstruaci je Matrika. Je složený z bylin, pročisťující gynekologické ústrojí. Tento produkt ocení ženy, které trpí častými gynekologickými záněty, projevující se nepříjemnými výtoky. Doporučuji užívat dva až tři měsíce, v počáteční dávce třikrát denně dvě tablety, poslední měsíc třikrát denně jednu tabletu.

MUDr. Anna Lazarovová


Imunitní systém

imunitni system

Četl jsem o imunitní slabosti, jako příčina mnoha onemocnění. Co to přesně je?

Imunitní systém se vyvinul k ochraně člověka před okolním prostředím, obsahující viry, baktérie, parazity, plísně a jiné škodliviny. Skládá se z buněk, které jsou přítomny všude v těle, ale shromažďují se především v lymforetikulárních orgánech, jako lymfatické uzliny, slezina, kostní dřeň, thymus, ve sliznicích GIT, dýchacího a urogenitálního ústrojí. Imunitní systém může být narušen vlivem celé řady faktorů. Velmi důležitým spouštěcím a také udržovacím faktorem poruch imunity, hlavně v dětském věku, je stres. Např. náhlá rodinná ztráta, vede k vzniku diabetes mellitus, ulcerozní kolitidy aj.

Číst více


Chřipka a imunita

Mám strach abych neonemocněla chřipkou, můžete mi poradit co mám pro to udělat?

Chřipka, je vysoce nakažlivé onemocnění, šířící se nejčastěji vzdušnou cestou při přímém kontaktu s nemocným. Je vyvolána třemi typy virů: A, B, C, z nichž nejdůležitější je typ A. Inkubační doba je 1 – 3 dny. Příznaky onemocnění skoro každý z nás zná: bolesti a malátnost celého těla, bolesti hlavy, končetin, vysoká teplota, zimnice. Velmi rychle se přidávají příznaky postižení dýchacích cest – např. suchý, dráždivý kašel. U dětí bývá často zvracení a průjem. Období rekonvalescence je různě dlouhé, v závislosti na věku.

Číst více