kontryhel-obecny

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), z němčiny Frauenmantel, což znamená v překladu ženský plášť nám hned napovídá, že se jedná především o „ženskou“ bylinu. Kontryhel patří mezi nejdůležitější bylinky na úpravu menstruace. Má blahodárné účinky na dělohu, při ochabnutí lůna žen, které měly těžký porod, posiluje ochablé vazivo dělohy. Ženám se od 3. měsíce těhotenskví doporučuje pít čaj z kontryhele. Společně s řebříčkem pomáhá upravovat menstruační cyklus při nepravidelné menstruaci, obecně pomáhá ženám v klimakteriu. Kontryhel posiluje i srdce a celkovou tělesnou výkonnost. Doporučuje se i pro děti, které jsou svalově slabé. Kontryhel prohlubuje spánek a napomáhá k lepší regeneraci organismu během noci.

Účinné látky kontryhelu obecného jsou třísloviny, silice, hořčiny a glykosidy. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti, napomáhá hojení ran. Kontryhel obecný spolu s pastuší tobolkou pomáhají při atrofii a oslabení svalů. Dokonce se kontryhel používá při skleróze multiplex.

Kontryhel obecnýSběr

Sběr kontryhele probíhá od května do září. Sbírá se bať (Herba alchemillae) a list (Folium alchemillae). Sbíráme kvetoucí nať a později jen samotné listy jak zelené tak i se stříbrošedým povlakem. Sušíme ve stínu ve slabé vrstvě a při umělé teplotě do 35 ° C. Droga je bez pachu, chuti hořké a svíravé.

Způsob použití kontryhele obecného

Čaj z kontryhele: Lžíci kontryhele dáme do 1/4 litru vody, spaříme a necháme vyluhovat. Obklad – bylinu čerstvého kontryhele umyjeme, volečkem na desce rozmělníme a přiložíme.

Kontryhel do koupele: zhruba 200 g sušené byliny dáme do nádoby se studenou vodou, den poté zahřejeme a tekutinu přidáme do koupele.

Matrika s kontryhelem obecnýmMatrika od Herba medica

  • Přispívá k pohodlí během období menstruace, pomáhá regulovat menstruační cyklus.
  • Podporuje zdraví ženy a její sexuální aktivitu. Pomáhá udržovat pozitivní náladu.