skip to Main Content
Ginkgo Biloba Pro Energii, Náladu A Paměť

Ginkgo biloba pro energii, náladu a paměť

Během posledních let je ginkgo biloba zdůrazňována jako stimulant paměti a duševního zdraví. Nicméně je zad tuto rostlinou mnohem více. Ginkgo biloba (neboli Jinan dvoulaločný) byla používaná k léčbě široké škály onemocnění. Uživatelé používali tento přípravek pro cokoli od bolesti uší až po astma.

V čínské medicíně se ginkgo biloba používá již tisíce let ke zvýšení libida, zlepšení celkové energie a na zmírnění bolesti svalů a kloubů. Nedávno se začala využívat pro své kognitivní účinky na paměť.

Historie ginkgo biloby

Pokud se zaměříme na léčivé byliny, je důležité zkoumat jejich účinky a použití v průběhu celé historie. Je známo, že jinan dvoulaločný byl přítomen na Zemi během posledních 270 milionů let. Je považován za živou fosilii bez blízkých příbuzných.

Ačkoli strom ginkgo biloba roste jen v provinciích Tian Mu Shan a Zheilang, zůstává stále nejvíce používaným bylinným doplňkem stravy v Číně. Ve skutečnosti tento prostředek má historii v čínské medicíně již 1500 let.

Zdraví lidé užívají doplněk stravy z ginkgo biloby ke zvýšení hladiny energie, zlepšení oběhu a na podporu myšlení. Zvýšení energetického toku pomáhá zvyšovat celkovou pohodu. V Západním světě se nejčastějí ginkgo používá ke zlepšení paměti, myšlení a kognice.

Jak ginkgo biloba prospívá lidskému tělu?

Klíčové výhody ginkgo biloby jsou určeny pro podporu funkci oběhového systému. Nejpopulárnější a nejúčinnější nootropika mají obvykle schopnost zlepšit oběh. Ginkgo biloba podporuje uvolňování látky thromboxanu A2 a prostacyklínu. Ty pomáhají chránit stěny cév a blokují tvorbu trombocytů. Konečným výsledkem je lepší oběh ve všech hlavních tkáních a orgánech v těle.

Mít vynikající cirkulaci krve v mozku je velmi kritické. Pokud je oběh špatný, může to vést k vážné nerovnováze. V mírnějších případech mohou jednotlivci zaznamenat bolesti hlavy. V závažnějších případech by jednotlivci měli mozkovou příhodu, tedy mrtvici. Když máte dobrý průtok krve v mozku, je možné těmto případům zabránit.

Tento zvýšený průtok krve pomáhá udržovat zdravé nervové tkáně. Když podpoříme růst počtu neuronů a synapsí v mozku, tak zlepšíme i paměť. Gingko biloba působí jako inhibitor acetylcholinesterázy. To pomáhá při ochraně hladiny acetylcholinu. Když jsou všechny tyto účinky kombinovány, tak to vede k větší tzv. neuroplasticitě mozku. To je schopnost mozku se přizpůsobovat v čase, což je z dlouhodobého hlediska klíčové pro duševní sílu.

Zatímco se aktivní látka zaměřuje na neurotransmitery, jako je serotonin, dopamin a norepinefrin, gingko biloba působí jako inhibitor monoaminooxidázy. Vzhledem k tomu, že ta obecně snižuje množství neurotransmiterů, gingko biloba napomáhá zvyšovat duševní energii, jasnost a soustředění (zvyšováním hladiny serotoninu, norepinefrinu a dopaminu).

Hlavní výhody ginkgo biloby

Přínos doplňku stravy s ginkgo bilobou je zaměřen především na zlepšení paměti. Při užívání tohoto doplňku mohou uživatelé zlepšit schopnost vyvolávat myšlenky a fakta. To je zaznamenáno v celé historii, zejména v posledních tisících letech.

Při užívání gingko biloby můžete zlepšit své intelektuální schopnosti a zároveň zvýšit mentální kognici. Suplement s ginkgo je v povědomí lidí známý jako doplněk stravy na udržení energie, ale může také pomoci zvednout špatnou náladu a minimalizovat příznaky deprese. Pokud trpíte hyperaktivitou a nesoustředěností, mohla by být tato rostlina řešením, jelikož ginkgo biloba napomáhá zklidnit myšlenky bez vytváření sedativních účinků.

Jak již bylo zmíněno, ginkgo biloba podporuje oběhovou soustavu, nejen v mozku, ale v celém těle. Tkáně a hlavní orgány těží z této podpory oběhu, protože kyslík a krev bohatá na živiny se do těchto oblastí těla rychle dostanou. Díky tomuto hlavnímu přínosu byl doplněk stravy s gingko bilobou předepisován pro širokou škálu onemocnění. Některé z nich zahrnují příznaky PMS (post mentruační syndrom), bolesti svalů a kloubů a astma.

Jaká rizika souvisejí s gingko bilobou?

Existuje tolik výhod, které daleko převažují nežádoucí účinky této rostliny. Jen málokdo má negativní reakce na mírné dávky při užití. Semena ze stromu gingko biloba jsou vzácné, ale jsou také nežádoucí. To proto, že jsou toxické a mohou vést k záchvatům.

Při užívání doplňků s ginkgo ve formě tobolek se prášek vyrábí z listů tohoto stromu. Listy jsou netoxické a proto jsou používány již tisíce let. Pokud trpíte onemocněním jater nebo máte obavy ohledně srážení krve, není ginkgo pro vás vhodným přípravkem.

Pokud jste těhotná nebo kojíte nepoužívejte gingko biloba. Vzhledem k tomu, že tento doplněk má některé stimulační účinky, není vhodný pro děti nebo těhotné. Máte-li jakékoli obavy, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem.

Zvyšování účinků gingko biloby v kombinaci s nootropikami

Chcete-li co nejlépe využít ginkgo bilobu pro posílení mozkové činnosti, musíte používat správné dávkování. Uživatelé obecně užívají mezi 120 mg a 600 mg sušených listů. U většiny uživatelů má nižší dávka už zřetelné účinky. Vždy začněte s nejnižší dávkou při prvním podání doplňku stravy.

Pokud byste chtěli zlepšit kognitivní účinky pomocí gingko biloby, měli byste ji kombinovat s doplňky zvyšující hladinu cholinu. Ty jsou známé jako cholinergika (parasympatomimetika) a zahrnují možnosti jako Alpha GPC a Citicoline. Kombinací s doplňkem cholinu můžete zesílit pozitivní účinky této rostliny.

Back To Top
%d blogerům se to líbí: