skip to Main Content
Kurkuma A Jeji Vliv Na Zdraví

Kurkuma a jeji vliv na zdraví

Kurkuma, někdy nazývaná indický šafrán nebo zlaté koření, je vysoká rostlina, která roste v Asii a ve Střední Americe.

Kurkuma, co máte na kuchyňské polici a ve skříňce na koření, je vyrobena z kořene rostliny. Jasně žlutá barva zpracované kurkumy inspirovala mnoho kultur k jejímu použití jako barvivo. Mleté koření je také hlavní složkou kari koření. Kapsle, čaje, prášek a extrakty z kurkumy jsou některé z produktů, které jsou komerčně dostupné.

Kurkumin je účinná látka v kurkumě a má silné biologické vlastnosti. Ajurvédská medicína, tradiční indický systém léčby, doporučuje kurkumu pro řešení různých zdravotních potíží. Mezi ně patří chronické bolesti a záněty. Západní medicína začala studovat kurkumu jako potenciální doplněk proti bolesti až nedávno.

Pozitivní účinky kurkumy

Zatímco kurkuma je ochucené koření, také se tradičně používá v ajurvédské a čínské medicíně k léčbě zánětlivých stavů, kožních onemocnění, ran, zažívacích potíží a onemocnění jater.

Protizánětlivé vlastnosti

Nadace Arthritis Foundation uvádí několik studií, ve kterých kurkuma napomáhá ke snížení zánětu. Protizánětlivá schopnost látky může snížit negativní projevy, které pociťují lidé s artritidou v kloubech.

Zdroj navrhuje užívat tablety s kurkumou v množství 400 až 600 miligramů (mg) až třikrát denně pro zmírnění zánětu.

Kurkuma ve spreji

Úleva od bolesti

Kurkuma je považována za „lék proti bolesti“. Koření je také ceněno pro napomáhání při úlevě od bolesti při artritidě. Zdá se, že studie podporují kurkumu pro její vlastnosti ulevovat od bolesti, přičemž jedna studie dokonce uvádí, že látka fungovala stejně jako ibuprofen (Advil) u lidí s artritidou v koleně. Dávkování se liší, ale ti, kteří se studie účastnili, užívali 800 mg kurkumy denně ve formě kapslí.

Ochrana funkce jater

Kurkuma se v poslední době dostává do pozornosti kvůli svým antioxidačním schopnostem. Antioxidační účinek kurkumy se zdá být tak silný, že může zmírnit poškození jater toxiny. To by mohla být dobrá zpráva pro lidi, kteří užívají silné léky na diabetes (nebo na jiné zdravotní stavy), které by mohly dlouhodobě poškodit játra.

Možné snížení rizika rakoviny

Kurkumin (extrakt z kurkumy) se ukazuje jako slibný pomocník při léčbě rakoviny. Studie naznačují, že má ochranné účinky proti rakovině pankreatu, rakovině prostaty a mnohočetnému myelomu.

Podpora trávení

Kurkuma přidává chuť k jídlu, což vysvětluje její přítomnost v kari koření. Může také hrát důležitou roli při trávení potravy. Koření může přispět ke zdravému trávení v důsledku jeho antioxidačních a protizánětlivých vlastností.

Kurkuma se používá v ajurvédské medicíně jako látka podpoující trávení. Západní medicína začala zkoumat, jak přesně může pomoci při zánětu střev a propustnosti střev, což jsou dva způsoby měření účinnosti trávení. Je dokonce zkoumána při léčbě syndromu dráždivého tračníku (IBS – irritable bowel syndrome).

Zařazení kurkumy do stravy

Kurkuma je všestranné koření, které lze přidávat k jídlu hodně způsoby, včetně:

  • přidání do směsí koření, jako je kari nebo na grilování,
  • udělat domácí dressing použitím trochu oleje, octa a směs koření, včetně kurkumy,
  • přidáním kurkumy do marinády.

Kurkuma je také dostupná jako doplněk stravy v kapslích s práškem, ve spreji, ve formě extraktu (kurkumin) a tinkturách. Bromelain, proteinový extrakt získaný z ananasu, zvyšuje absorpci a účinky, takže je v těchto výrobcích často kombinován s kurkumou.

Měli byste se poradit s lékařem, než začnete užívat jakékoli doplňky, abyste se ujistili, že jsou pro Vás bezpečné.

Vedlejší účinky kurkumy

I když kurkuma poskytuje potenciální zdravotní přínosy, vytváří některá rizika, která stojí za zvážení před konzumací velkého množství.

Dráždění žaludku

Stejné látky v kurkumě, které podporují zdraví zažívacího ústrojí, ho mohou také dráždit, pokud jsou užívány ve velkém množství. Někteří účastníci studií, kteří se zabývali použitím kurkumy pro léčbu rakoviny, museli být odstranění ze studie, protože jejich trávení bylo negativně ovlivněno.

Kurkuma stimuluje žaludek k produkci více žaludeční kyseliny. I když to pomáhá některým lidem s trávením, může to negativně ovlivnit ostatní jedince.

Vliv na ředění krve

Čistící vlastnosti kurkumy mohou také vést k snadnějšímu krvácení. Důvod je nejasný. Další doporučené přínosy, jako je snížení hladiny cholesterolu a snížení krevního tlaku, mohou mít něco společného se způsobem, jakým kurkuma funguje ve vaší krvi.

Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin, by se měli vyhnout konzumaci velkých dávek kurkumy.

Stimulace kontrakcí

Možná jste slyšeli, že jíst potraviny ochucené kari mohou mít stimulační účinky. Přestože existuje málo klinických údajů, které by toto tvrzení podpořily, studie naznačují, že kurkuma může zmírnit příznaky PMS (angl. Premenstrual syndrome – předmenstruační syndrom).

Těhotné ženy by se měly vyvarovat užívání kurkumy ve formě doplňků stravy, kvůli účinkům na ředění krve. Přidání malého množství kurkumy do potravin jako koření by nemělo způsobit zdravotní problémy.

Závěr

Zdá se, že existují zdravotní přínosy a tvrzení, které podporují používání kurkumy ve vaší stravě. Zlaté koření podporuje zdraví imunitního systému, pomáhá zmírňovat bolest a napomáhá při trávení. Ale vzhledem k některým z jeho vedlejším účinkům toto koření nemusí být vhodné pro některé lidi.

Stejně jako u jakéhokoli doplňku stravy, poraďte se se svým lékařem dříve, než použijete kurkumu k léčbě svého zdravotního stavu.

Back To Top
%d blogerům se to líbí: