skip to Main Content
Ashwagandha Proti úzkosti A Stresu

Ashwagandha proti úzkosti a stresu

Ashwagandha (ašvaganda) je indická bylina, která se používá k léčbě řady různých onemocnění psychické i fyzické povahy. Kvůli svým pozitivním účinkům na zdraví se stává čím dál víc populárnější (ačkoli byl kořen rostliny používán po celá staletí v indické kultuře).

Listy a kořen rostliny jsou většinou používány pro získání aktivní látky, která se využívá u doplňků stravy. Ačkoli tato bylina se nalézá ve velkém množství v Indii, vyskytuje se i v jiných částech světa – tam, kde je teplé a suché klima.

Při nákupu tohoto doplňku stravy, buďte si vědomi různých forem, které se nabízejí na trhu. Obvykle se prodává buď v tabletkách, jako tekutina nebo v práškové formě. Vzhledem k tomu, že chuť je silná a hořká je vhodné tento doplněk míchat do horkého čaje.

Účinky kořene ašvagandy

Ačkoli přesný způsob účinku není zcela znám, má se za to, že tento doplněk působí jako silný antioxidant. Vzhledem k tomu, že se volné radikály hromadí v mozku a orgánech člověka, kořen ashwagandhy pomáhá zaměřit se na ně a odstranit je.

Kromě silných antioxidačních účinků je ashwagandha známá také svými antimikrobiálními vlastnostmi. Má také pozitivní vliv na imunitní buňky, které pomáhají ničit patogeny. Když se podíváme na přínosy tohoto kořene, tak dvě složky tvoří tyto pozitivní účinky. Tyto dvě složky jsou známé jako withaferin A a withanolide D.

Klíčové výhody spojené s kořenem ashwagandha

Přínosy, které ashwagandha přináší jsou rozmanité a celkově podporují zdravotní stav. Jedním z klíčových přínosů byliny je způsob, jakým funguje jako antioxidant. To pomáhá chránit imunitní systém, bojovat proti infekci a zánětům. Níže jsou uvedeny některé z dalších způsobů, jak vám ašvaganda může pomoci:

Proti úzkosti

Vzhledem k anxiolytickými účinky má kořen ashwagandhy schopnost bojovat proti stresu a úzkosti. Když budete konzumovat ašvagandu začnete „blokovat“ stres a reakce související s úzkostí. Tyto reakce jsou nejen blokovány, ale také zabraňují zvyšování stresových hormonů.

Při užívání kořene ashwagandhy se začnete cítit klidnější. Ašvaganda má přirozené účinky podobné GABA. To může pomoci jednotlivcům, kteří trpí v sociálních situacích, což jim umožní se zrelaxovat. Vzhledem k tomu, že je dosaženo vyrovnanějšího duševního stavu, snižuje se úzkost a záchvaty paniky (zejména z hlediska závažnosti symptomů). Antidepresivní účinky jsou také pozorovány mezi uživatelé.

Napomáhá při degenerativních onemocnění

Degenerativní choroby obecně brání kognitivním schopnostem. Nejen, že tyto stavy se obvykle zhoršují záchvaty úzkosti, ale poškozují i mozkovou tkáň a buňky.

Ashwagandha napomáhá chránit neurony, čimž chrání mozek a zpomaluje stárnutí. Kvůli antioxidačním účinkům kořene, napomáhá eliminovat poškození volnými radikály. Předpokládá se, že volné radikály jsou hlavní příčinou degenerativních stavů, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

Napomáhá spaní

Jak bylo zmíněno, ashwagandha pomáhá blokovat stresové reakce, čimž zvyšuje relaxaci a uvolnění. Když mají jednotlivci potíže se spánkem, je to často spojováno s pocity úzkosti. Protože kořen z ašvaganda napomáhá mírnit úzkostné stavy jeho uživatelé jsou tak obecně schopni lépe spát. Receptory GABA jsou ovlivněny, což má za následek klidnější mysl. Pokud trpíte hyperaktivní myslí, víte, jaký to může mít vlilv na vaše vzorce spánku. Když jste schopni zklidnit a uvolnit svou mysl, obecně se zlepší i schopnost spánku.

Zvyšuje celkové zdraví

Kromě toho, že ashwagandha má silné antioxidační vlastnosti, prospívá zdraví mnoha různými způsoby. Byly podpořeny důkazy týkající se pozitivního vlivu na zdraví jater, léčby zánětu, snížení nádorů a schopnosti snížit proces stárnutí.

V jedné studii bylo zjištěno, že užívání kořene z ašvaganda třikrát denně, zlepšilo subjektům celkové emocionální, fyzické a sociální fungování. Rovněž podporuje fyzické zdraví zvýšením metabolismu a energie, což může vést i k snížení hmotnosti. To je nejspíše důsledkem pozitivního vlivu ashwagandha na štítnou žlázu.

Potenciální vedlejší účinky ašvagandy

Ashwagandha nemá závažné vedlejší účinky. I když se účinky liší, nebyly zaznamenány žádné závažné negativní účinky rostliny. Uživatelé zaznamenali pouze mírné vedlejší účinky, jako je například ospalost, která se často vyskytuje při prvním užívání této rostliny.

Kořen ashwagandhy byl používán mnoho let. Na základě jeho uvedení na západní trh však byla rostlina rozsáhle testována. Stejně jako u jakéhokoli doplňku stravy, obraťte se na svého lékaře, pokud máte nějaké obavy ohledně jeho použití. Pokud již užíváte nějaké jiné léky (zejména ty, které jsou určeny pro léčbu nespavosti), sdělte to svému lékaři.

Back To Top
%d blogerům se to líbí: